ITA host the 25th IUC in Dublin

ITA host the 25th IUC in Dublin

Report of the 25th IUC, Dublin, Ireland.

The 25th ITF IUC took place in the Citywest Hotel & Convention Centre, Dublin on June 4th & 5th hosted by the Irish Taekwon-Do Association (ITA), NA for the ITF and AETF in Ireland and hosts of the 2017 ITF World Championships in the same venue. 138 participants attended the course from 24 countries (See list below), with eighteen 7th Dan masters and four 8th Dan Masters participating on the course. It was an opportunity to up skill umpiring knowledge and practice ahead of the upcoming ITF World events; ITF World Cup in Budapest in October 2016 and ITF World Championships in Dublin Ireland in October 2017. The ITF Umpire committee conducted the course, with the presence of the ITF Tournament committee, as well as ITF Director Grandmaster Bos and ITF Technical committee member Grandmaster Lan giving their guidance. Members of the AETF umpire committee were also present on the course.

 

ITF Delegates leading the IUC:

Master Alberto Katz VIII Dan Chairman of ITF Umpire Committee
Grandmaster Ung Kim Lan IX Dan ITF Technical committee member
Grandmaster Wim Bos IX Dan ITF Director
Master Giovanni Ceccenato VII Dan ITF Tournament Committee
Master Reuben Suarez VIII Dan ITF Umpire Committee
Master Kurt Ottesen VII Dan ITF Umpire Committee
Master Coos van den Heuvel VIII Dan Chairman of ITF Tournament Committee
Master Harry Vones VIII Dan ITF Tournament Committee
Master Gordon Wallace VIII Dan ITF Umpire Committee

On the Friday evening a promotion test was conducted by Grandmaster Lan and Grandmaster Bos for the Irish Taekwon-Do Association where two people were promoted to 6th Degree (Ms Anne Marie Kinsella and Mr Declan McMullen) and two people were promoted to 7th Degree Master (Master Mark Buckley and Master Stephen Cooley).

On arrival at the IUC all participants were given a free IUC t-shirt and poster of the event as a memento. The ITF IUC took place over two days. On day one the course leaders gave an in depth analysis of the scoring procedures and rules for ITF patterns and sparring and practical workshops and discussions allowing the participants time to put their skills to work. The day finished with the distribution of the IUC examination, which needed to be completed by all participants as part of their certification. Day two consisted of ring councils scoring live matches in patterns and sparring and using the ITF electronic scoring system. Video analysis was also used throughout the course with footage of top-level athletes from ITF world championships as a tool for learning, discussion etc.

On the Saturday evening of the IUC approx. 100 of the IUC participants enjoyed the banquet with live traditional Irish folk band entertaining the guests and creating a very lively and enjoyable atmosphere.

The Irish Taekwon-Do Association would like to thank all the ITF delegates and participants for making this course such a great success.

IUC Participants

Country Name Grade
Ireland Cillian Ferguson 1st Dan
Ireland Claire Roseingrave 1st Dan
Ireland Paul Moore 1st Dan
Ireland Shane Diffley 1st Dan
Ireland Shane Kavanagh 1st Dan
Ireland Helen G Finglas 1st Dan
Ireland Roisin Longe 1st Kup
Ireland Fiachra Murray 1st Kup
Ireland Darragh Lawler 1st Kup
Ireland Marc Walshe 1st Kup
Sweden Thereze Axelsson 1st Kup
Ireland Jim Sheridan 2nd Dan
England Liliana Cottrell 2nd Dan
england James Telford 2nd Dan
Ireland Jeanne Byrne 2nd Dan
Ireland Killian Morar 2nd Dan
Norway Ronny Karlsen 2nd Dan
Poland Roman Lewicki 2nd Dan
Scotland Jason Carroll 2nd Dan
Sweden Gustav Olsson 2nd Dan
Switzerland Ambrosini Sanzio 2nd Dan
Poland Karol Luniewski 2nd Dan
Poland Katarzyna Gruszka 2nd Dan
Ireland Nicola Bergin 3rd Dan
Ireland Ray Curran 3rd Dan
Bulgaria Hristiyan Tsankov 3rd Dan
England Jason Ogden 3rd Dan
Finland Tarja Korhonen 3rd Dan
Finland Sanna Latosaari 3rd Dan
Ireland Jack Sheehan 3rd Dan
Ireland Luke Laffan 3rd Dan
Ireland Jeroen Wezelman 3rd Dan
Ireland Rachel Kennedy 3rd Dan
Ireland Darren Rigney 3rd Dan
Ireland Rodney Connolly 3rd Dan
Ireland Bryan Mahon 3rd Dan
Norway Jan-Erik Didriksen 3rd Dan
Russia Elena Kharzheeva 3rd Dan
SCOTLAND JACQUI WALLACE 3rd Dan
Sweden Maria Hovelius 3rd Dan
Uzbekistan Eshonov Bakhodurkhuja 3rd Dan
USA JENNIFER THROO 3rd Dan
Poland Katarzyna Zoledziewska-Jezak 3rd Dan
Ireland Miriam Grogan 4th Dan
Ireland Keith Matthews 4th Dan
AUSTRIA BAUER Gerald 4th Dan
Bulgaria Vencislav Ignatov 4th Dan
England Howard Mayes 4th Dan
England Jeff Brider 4th Dan
England Jonathan Emm 4th Dan
England Michael Turner 4th Dan
Finland Joonas Helassalo 4th Dan
Finland Maria Rikkonen 4th Dan
Ireland Andrew Butler 4th Dan
Ireland Derek Hanlon 4th Dan
Ireland Sabina Mason 4th Dan
Ireland Carl Smullen 4th Dan
Ireland Stephen Smullen 4th Dan
Ireland Darren Doherty 4th Dan
Italy Enrico Berton 4th Dan
Netherlands Sjef van Stratum 4th Dan
Norway Fernando Perez 4th Dan
Russia Petros Mikaelyan 4th Dan
SCOTLAND GILLIAN MCILVANEY 4th Dan
SCOTLAND JOHN MUNRO 4th Dan
Scotland Ronny Roy 4th Dan
Sweden Anders Holmberg 4th Dan
UK Ronnie Dewhurst 4th Dan
Ireland Dave Elson 5th Dan
Ireland Dave Condon 5th Dan
Ireland John Ng 5th Dan
Ireland Paul Floody 5th Dan
Anguilla Gregory A. Permuy 5th Dan
Canada Alexandre Michaud 5th Dan
England Tim Dunn 5th Dan
England Luke Thompson 5th Dan
Finland Lasse Kuusisto 5th Dan
Finland Teppo Häyrynen 5th Dan
Germany Hodussow 5th Dan
Germany Evi Wagner 5th Dan
Germany Andreas Schwaiger 5th Dan
Germany Sirko Krause 5th Dan
Hungary Attila Gombos 5th Dan
Hungary Attila Solti 5th Dan
Ireland Declan Mc Mullen 5th Dan
Ireland Anne Marie Kinsella 5th Dan
Ireland Hong Looi 5th Dan
Ireland Tony Mac Donagh 5th Dan
Netherlands Rory de Vries 5th Dan
Norway Erwin Ayala-Bonilla 5th Dan
Poland Joanna Lipa 5th Dan
Romania Banea Ciprian 5th Dan
SCOTLAND JACQUELINE TIMONEY 5th Dan
Scotland Brian Mcgowan 5th Dan
Spain Francisco Ferrando 5th Dan
Uzbekistan Klimov Konstantin 5th Dan
England Piotr Capaja 5th Dan
Ireland Nigel Stobie 6th Dan
Ireland Alan Troy 6th Dan
Argentina Fabian Izquierdo 6th Dan
Germany Heinrich 6th Dan
Ireland Adrian Byrne 6th Dan
Ireland Stephen Ryan 6th Dan
IRELAND Brian Coughlan 6th Dan
Ireland Kevin Kinsella 6th Dan
Ireland Nicolae Mesina 6th Dan
Italy Andrea Cendron 6th Dan
Russia Maxim Kim 6th Dan
SCOTLAND JOHN MCILVANEY 6th Dan
SCOTLAND GARRY SHAW 6th Dan
Spain Andreu Martínez 6th Dan
Spain Ana María Cáceres 6th Dan
Sweden Niklas Enander 6th Dan
Switzerland Lesueur Sebastien 6th Dan
South Africa Bert Gey van Pittius 6th Dan
Spain Matias Picallo 6th Dan
Ireland Master Stephen Cooley 7th Dan
Ireland Master Mark Buckley 7th Dan
england Master Anthony Mckenna 7th Dan
England Master Ken Chesterman 7th Dan
Germany Master Adalbert Wagner 7th Dan
Germany Master Gassem Mitri 7th Dan
IRELAND Master Adrian O’Mahoney 7th Dan
Ireland Master Paul Delea 7th Dan
Ireland Master Pat Barry 7th Dan
Ireland Master Patrick O Rourke 7th Dan
Ireland Master Timothy Forde 7th Dan
Italy Master Stefano Minotti 7th Dan
Poland Master Wojciech Zdanuczyk 7th Dan
PUERTO RICO Master GATO - GATO 7th Dan
Scotland Master Alexander Dunbar 7th Dan
United States Master Oscar Perez 7th Dan
Ireland Master Kenneth Wheatley 7th dan
Scotland Master David McNairn 7th Dan
Ireland Master Brendan O’Toole 8th
Ireland Master Val Douglas 8th
Netherlands Master James Tjin-a-Tom 8th Dan
Spain Master Jose Ramon Viudes 8th Dan

Participating Countries

Anguilla
Argentina
Austria
Bulgaria
Canada
England
Finland
Germany
Hungary
Ireland
Italy
Netherlands
Norway
Poland
Puerto Rico
Romania
Russia
Scotland
Spain
Sweden
Switzerland
United States
Uzbekistan
South Africa

See the link on ITF website for more photos

Posted by Stephen Ryan